Jak říká klasik: „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá…
Za slovem štěstí se nachází mnoho významů, situací a různých životních situací a nálad. Když se ale podíváme na slovo „štěstí“ z úhlu lidské chemie, najdeme látku s názvem serotonin.
Serotonin působí jako neurotransmiter, neboli převaděč vzruchů v nervové tkáni. To však není jeho jediná úloha. Serotonin působí na celou řadu orgánů v našem těle, a to od krevního řečiště přes trávicí trakt, svalový tonus až po emocionální stavy.
Shrneme-li jeho vliv na lidský organismus, tak serotonin ovlivňuje lidské emoce a náladu, paměť, spánek, bolesti hlavy ale i bolest obecně. Jeho působení se zrcadlí i v žilním systému, gastrointestinálním traktu, svalovém systému, sexuální aktivitě, chuti k jídlu, přirozené imunitě a v mnoha dalších částech těla.
Serotonin je vytvářen v našem mozku, ale pouze v malém množství. V mnohem větším množství pak ve střevech. Serotonin vyžaduje pro své působení v těle pomocné látky, tzv. prekurzory. Jedním z nich je aminokyselina zvaná L-Tryptofan, kterou můžeme jednoduše dostávat ze stravy.
Jak podpořit serotonin v našem těle?
Spánek
Spánek je pro tělo příležitostí k regeneraci a k přípravě na další den. Nedostatek spánku naopak narušuje tvorbu hormonů a může být důvodem snížení množství serotoninu. Většina z nás potřebuje minimálně 7 hodin kvalitního spánku, abychom se mohli cítit, co nejlépe.
Tvořte si podmínky pro dobrý noční odpočinek tím, že před spaním minimalizujete svou aktivitu a hodinu před spaním ztlumíte světla. Před spaním nekoukejte na televizi. Také nečtěte knihy, které ve vás vyvolají emocionální stav, jenž vám bude bránit usnout a mít klidnou noc. Můžete použít řízenou meditaci či aromaterapii na podporu příjemného usnutí a spánku. Zásadně pomáhají i byliny jako je Kozlík lékařský, Chmel otáčivý nebo Meduňka lékařská.
Pohyb
Pravidelné cvičení je jedním z nejzásadnějších prostředků k přirozené podpoře tvorby neurotransmiterů. Dokonce i lehké cvičení v podobě jógy nebo každodenní procházky je velice účinné.
Někteří lidé by se měli ujistit, že to s cvičením nepřehánějí, aby tak zabránili vyčerpávání složek, které provází naše dobré pocity. Vaším cílem by mělo být kolem 30–60 minut střední tělesné aktivity v průměru 3 – 5x týdně, ve kterých jsou harmonicky zastoupeny techniky stimulující srdce a zvyšující odolnost. Nejpřirozenější druh pohybu je chůze, v tomto případě rychlá chůze, nebo pomalý běh
Strava
Produkce neurotransmiterů, jako je serotonin, je závislá na soustavném příjmu kvalitní výživy. Pravidelná, vyvážená jídla a svačiny dodávají vašemu mozku vše potřebné k dobrým pocitům. Dopřávejte svému tělu rozmanitá čerstvá a kvalitní jídla.
Vykliďte ze svého domu co největší množství průmyslově zpracovaných a rafinovaných potravin. Zkuste do každého jídla začlenit proteiny a tuky, abyste zklidnili výkyvy hladin cukru v krvi, což napomáhá i k vyvážené produkci hormonů.
Nezapomínejte na zdravé tuky. Bez adekvátního příjmu tuků je pro tělo nemožné vyprodukovat dostatek serotoninu. Nepropadejte tedy dietám, které se zcela vyhýbají tukům. Naopak vyhledávejte zdravé tuky, které vám budou přinášet dobré pocity.
Mezi zdravé tuky patří zejména Omega 3 mastné kyseliny, oleje z oliv a lněného semene. Dávejte přednost organickým olejům v neprůhledných nádobách, které jsou označované jako „nerafinované“ nebo „lisované za studena“, ty totiž bývají nejkvalitnější.
Zázrak zvaný „béčko“
Všechny vitamíny řady B spolu působí synergicky a jsou nezbytné pro získání energie k produkci serotoninu. Vitamíny řady B z našeho těla velmi rychle zmizí při zvýšeném stresu, fyzické zátěži, při konzumaci rafinovaného cukru a alkoholu a také vlivem kouření. V těchto případech je nutné vitamíny řady B do organismu dodávat nejen stravou, ale i kvalitními potravinovými doplňky
Nezapomínejte na hořčík
Hořčík je minerál, jenž naše tělo potřebuje ke tvorbě kostí, zubů, cév k práci svalů, ale také k produkci serotoninu. Hořčík lze získávat ze stravy, ale většina lidí jej potřebuje zároveň doplňovat, neboli suplementovat ve formě kvalitních potravinových doplňků.
Vyhřívejte se na sluníčku
Sluneční světlo přirozeným způsobem podporuje tvorbu serotoninu a vysílá tělu signál k zastavení produkce melatoninu, který si tělo vytvořilo již v noci. Tím, že si dopřejete dostatek přirozeného světla, podpoříte svou dobrou náladu a tvorbu životní energie.
Tak nezapomínejme dbát na dobrou kvalitu serotoninu a těšme se ze života!