Evropa zažívá extrémně suchá. Italové omezují pitnou vodu, klesá jim i úroda

Některé regiony Itálie zažívají nejhorší sucho za posledních 70 let. Na klesající úrodu doplatí celá Evropa.

Obyvatelům radí, aby omezili spotřebu vody, města vypínají veřejné fontány, ale ani to nebude stačit. Jižanské země bojují s rekordními suchami a některé proto zavádějí i stav nouze.

Nejhorší situace je v povodí nejdelší italské řeky Pád, klíčového toku, na kterém je závislých až 40 procent zemědělské produkce v celé Itálii.

Příčinou není jen sucho a vysoké teploty, Pád vysychá i vinou špatného managementu.

„Suchá jsou jedna věc,“ cituje Deutsche Welle experta z Evropské environmentální agentury (EEA) Nihata Zala. „Jiná věc je, kolik vody bereme z celého systému.“

Důležitá řeka Pád expresně rychle vysychá
Itálie v úterý vyhlásila stav ohrožení v pěti regionech na severu země: Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lombardie, Piedmont a Veneto.

Výjimečné opatření umožní místním samosprávám čerpat desítky milionů z federálního fondu.

Řeka Pád se táhne od Alp až k Jaderskému moři a po staletí je důležitým zdrojem vody zejména pro italské zemědělce. V jejím povodí pěstují rýži, rajčata či obilí. Letos přijdou italští farmáři pro obrovská sucha o třetinu produkce druhů rýže, které se nepěstují nikde jinde na světě.

Problém s vysycháním řeky Pád si Italové uvědomují už déle. Jak moc se její tok zejména v létě zužuje, vidět i ze satelitních záběrů Evropské vesmírné agentury (ESA).

Omezují také pitnou vodu
Italští pěstitelé odhadují, že letos přijdou následkem sucha až o tři miliardy eur.

Sucha však způsobují také nedostatek pitné vody. V turisty vyhledávané Pise, která je sídlem známé Šikmé věže, zavedli povinnost používat pitnou vodu jen pro běžnou spotřebu a osobní hygienu. V případě porušení hrozí obyvatelům 500-eurová pokuta.

V Miláně zase vypínají veřejné fontány a ve Veroně zakázaly napouštění bazénů či zalévání trávníků.

Sucho je také v Portugalsku a Španělsku
Problém se suchem a nedostatkem vody mají iv Portugalsku. Omezili tam už i provoz vodních elektráren, ale vláda se na letošní sucho připravovala a obyvatelé by neměli zůstat bez přísunu pitné vody.

Suchem trpí i Španělsko – problémy tam začaly už v zimě, když zaznamenaly neobvykle nízkou úroveň srážek.

„Namísto navrhování řešení, která by šetřila vodou, se chováme, jako bychom ve Španělsku měli tolik vody jako v Norsku nebo Finsku,“ tvrdí Juan Barea ze španělské pobočky Greenpeace. „Ve skutečnosti jsme však spíše na úrovni severní Afriky,“ dodává.

Místní farmáři očekávají menší úrodu, jejíž následky si však odnesou i jiné země. Španělsko je totiž třetím největším producentem zemědělských plodin.

Jejich nedostatkem přitom v současnosti trpí celý svět, a to zejména kvůli válce na Ukrajině, která je největším producentem obilí na světě. Ruská vojska však blokují ukrajinské přístavy a Organizace pro výživu a zemědělství varuje před hrozícím hladomorem v nejchudších zemích světa, zejména v Africe.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram