Slováci na dovolené nejčastěji ztratí doklady, nebo jim je ukradnou, upozorňuje ministerstvo

Slováci se nejčastěji na dovolené v zahraničí setkávají se ztrátou či krádeží dokladů. Problémy mívají is vysokými pokutami. Na středečním webináři Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí (MZVEZ) SR na to upozornili jednotlivá slovenská velvyslanectví.

Obezřetnost a ostražitost
Konzuláty apelují na rekreanty, aby byli mimořádně obezřetní a hlídali si své doklady vzhledem k narůstajícímu počtu krádeží. Při cestování s dětmi s odlišným příjmením se vyžaduje zmocnění, díky kterému se lze vyhnout komplikacím na hranicích.

Při ztrátě dokladů je třeba kontaktovat příslušné velvyslanectví v zemi, které může vydat náhradní doklad pro návrat domů. „Zároveň doporučujeme mít také fotokopii dokladů, což pomůže v rychlejším vystavení náhradních dokladů,“ uvedli zástupci jednotlivých velvyslanectví. Informace s aktuálními opatřeními, jakož i kontakty jsou na stránkách MZVEZ ČR.

Resort slovenské diplomacie připomíná, že nabízí slovenským občanům bezplatnou službu Registrace před cestou do zahraničí. Cílem je poskytnout registrovaným občanům důležité informace o situaci v zemi, ve které se nacházejí a v případě krizové situace umožnit lepší organizaci pomoci slovenským občanům.

Přestože většina oblíbených destinací dovolených Slováků zrušila opatření v souvislosti s novým koronavirem, konzuláty nevylučují opětovné zavedení vzhledem k narůstajícímu počtu nakažených. Doporučují proto sledovat aktuální opatření, která se mohou v průběhu sezóny měnit.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram