Londýn: Top 80 míst, zajímavostí, tipů a atrakcí

Londýn – hlavní město Anglie a Velké Británie – je zároveň největším městem Spojeného království a třetím největším městem v Evropě.

Turisty láká svou historií a památkami královské rodiny, jakož i kulturou spojenou s velkými osobnostmi historie, jako například spisovatelem Williamem Shakespeareem. Londýn je také místem luxusu, pestrého nočního života a domovem celebrit z Anglie i ze světa.

Dnes je Londýn moderní a multikulturní město, které se stalo domovem milionů lidí z celého světa. Díky tomu se tam setkáte s různými vůněmi a chutěmi světových kuchyní, stovkami jazyků a znaků kultur snad z každého koutu světa.

Když budete cestovat do Londýna, mějte na paměti, že Velká Británie už není v Evropské unii. Na cestu si vezměte pas, protože občanský průkaz vám už nebude stačit a před odletem zpátky si dejte čas alespoň tři hodiny, protože londýnská letiště jsou velmi vytížená.

V Londýně se platí britskými librami, přičemž v době psaní článku 1 £ = 1,17 €.

Před návštěvou atrakcí a zajímavých míst doporučujeme ověřit si aktuální ceny vstupů a otevírací dobu.

10 zajímavostí a faktů o Londýně
Londýn je městský les. Podle definice Organizace spojených národů, která uvádí, že les je všude, kde se nachází alespoň 20 % stromů, je Londýn určitě lesem. Tvoří jej totiž 21 % stromů.
V Londýně stále neprší. I když mnoho z nás věří, že je snad tím nejupršanějším městem na světě, Londýn se neumístil ani v žebříčku „nejostřejších“ měst Evropy. V létě si tam dokonce užijete sluneční paprsky a teplé počasí.
Nedivte se, pokud v ulicích Londýna iv zimě uvidíte spoustu letního oblečení. Hlavně mladé Angličanky jsou zdánlivě odolné vůči chladu a na párty si iv zimních měsících obléknou krátké šaty a letní sandály.
Většina Londýňanů nežije v Londýně. Samotný Londýn (City of London) je maličký – žije tam jen přibližně 10 tisíc lidí. V oblasti Greater London, tedy „Větší Londýn“ žije mnohem více lidí – více než 9 milionů obyvatel. Tato oblast je vlastně to, co nejčastěji nazýváme Londýnem.
Nachází se tam více indických restaurací než v Bombaji. Angličané milují indické jídlo a někdy kuřecí tikka masalu nazývají svým národním jídlem, i když je vlastně jídlem Indů žijících ve Velké Británii.
Většina obyvatel Londýna nemá britskou státní příslušnost. Žije tam 6,2 milionu obyvatel jiné než britské národnosti mluvících více než 300 jazyky, díky čemuž je nejvíce multikulturním městem v Evropě.
Typické červené telefonní budky jsou oblíbeným místem turistů k focení. Dejte si však pozor a dovnitř budek raději nechoďte – často se stává, že jsou využívány bezdomovci nebo opilými návštěvníky jako toalety.
Telefonní budky i londýnské autobusy, hlavně ty dvoupatrové double deckery, jsou obojí symbolem hlavního města Anglie i díky jejich výrazné červené barvě. Telefonní budky mají svou barvu, aby je bylo snadné vidět a rozpoznat, a autobusy zase, aby se odlišily od konkurence.
Řidiči typických černých taxíků musí projít rozsáhlým a náročným školením. Musí se naučit detailní rozložení města a jméno každé londýnské ulice, jakož i vycvičit se v rychlém a efektivním myšlení, aby se rozhodli, kudy jít pro nejkratší a nejrychlejší cestu. Toto školení trvá dva až čtyři roky.
Pokud se královna Alžběta II. nachází v Buckinghamském nebo jiném ze svých paláců, lze to jednoduše zjistit – na stožáru visí královská vlajka. Ta se může zavěsit jen tehdy, když je královna přítomna.

Top 50 míst, památek a atrakcí, které je třeba navštívit v Londýně

 1. London Eye (vyhlídkové kolo)
  Londýnské „oko“ neodmyslitelně patří mezi symboly hlavního města Anglie. Prohlédnout si ho můžete zvenčí a pokud nemáte strach z výšek, v jedné z 32 kapslí si Londýn prohlédnete jako na dlani.

Počet kapslí reprezentuje počet londýnských městských částí.

Nejvyšší bod vyhlídkového kola je ve výšce 135 metrů a jedna prohlídka, tedy otočení kola, trvá 30 minut.

Základní cena vstupného při nákupu online je v přepočtu 38 €. Lístky si můžete zakoupit a více informací naleznete zde.

 1. Westminster Abbey (kostel) a Houses of Parliament (sídlo parlamentu)
  V městské části Westminster se kousek od sebe nacházejí Westminsterské opatství a Westminsterský palác, který je sídlem parlamentu Spojeného království.

Obě památky jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Zevně si je můžete prohlédnout kdykoli zdarma a ve Westminsterském opatství se zdarma můžete zúčastnit i anglikánské mši.

Prohlídka Westminsterského opatství stojí v přepočtu 29 € a více informací naleznete zde.

Sídlo parlamentu můžete navštívit pouze s průvodcem. Ceny se pohybují kolem 30 € a více informací naleznete zde.

 1. Big Ben (věž a hodiny)
  I když se jako Big Ben často označuje celá věž, ve skutečnosti je to jen zvon, který se ve věži nachází.

Samotná věž se nazývá Elizabeth Tower, tedy Alžbětina věž, pojmenovaná na počest královny Alžběty II.

Věž je součástí Westminsterského paláce a od roku 2017 do roku 2022 byla rekonstruována. Zevně si ji můžete prohlédnout bez problémů, ale v době psaní článku ještě nebyla dostupná pro návštěvníky zevnitř.

 1. Hyde Park (park)
  Jeden z největších parků v Londýně je nejen oblíbeným místem k procházce a odpočinku místních i turistů, ale jeho okolí patří mezi nejprestižnější adresy v Londýně.

V Hyde Parku se konají koncerty, akce a historicky je i místem demonstrací a pochodů.

 1. Tower Bridge (most)
  Často nesprávně nazýván London Bridge (který se nachází nedaleko Tower Bridge), Tower Bridge je dalším ze symbolů Londýna.

Nachází se kousek od pevnosti Tower Hill a je jedním z mostů spojujících severní Londýn s jeho jižní částí přes řeku Temži.

Tower Bridge je dostupný chodcům a několikrát denně se zvedá, což je pro turisty také zajímavá atrakce.

Za 13 € dospělí návštěvníci mohou navštívit věžičky Tower Bridge zevnitř. Více informací o Tower Bridge naleznete zde a lístky si můžete koupit zde.

 1. Tower of London (pevnost a palác)
  Oficiální název pevnosti je Her Majesty Palace a Fortress, The Tower of London, tedy Pevnost a palác Jejího Veličenstva, Tower of London.

Tato památka se nachází kousek od Tower Bridge a stále je oficiálně jedním ze sídel královny. Kdysi byla Tower of London také vězením a místem poprav. Dnes jsou tam uchovány korunovační klenoty.

Tower of London si můžete prohlédnout zvenčí zdarma a chcete-li ji navštívit zevnitř, musíte si lístek zarezervovat dopředu. Základní cena vstupného je 33 €. Více informací zde.

 1. Sky Garden (vyhlídka a zahrada)
  Nejlépe položená londýnská veřejná zahrada se nachází v mrakodrapu, který svým vzhledem připomíná vysílačku, podle čehož dostal svou přezdívku – anglicky Walkie-Talkie.

Ve Sky Garden se pokocháte nejen různými druhy voňavých rostlin, ale také 360-stupňovým výhledem na Londýn a užít si můžete také koncerty, hodiny jógy a posezení u drinku nebo chutném jídle.

 1. The Shard (mrakodrap)
  The Shard je svojí výškou 310 m nejvyšší budovou západní Evropy a nejvyšším mrakodrapem v Londýně. V roce 2012 byl slavnostně otevřen v úzké blízkosti stanice londýnského metra London Bridge.

V nejvyšší londýnské budově se nacházejí kanceláře 32 firem, deset bytů, tři restaurace, pětihvězdičkový hotel Shangri-La a ve 72. patře ve výšce 244 m je vyhlídka The View from The Shard.

Cena základního vstupu do The Shard a na vyhlídku je 37 €. Více informací naleznete zde.

 1. Brick Lane Music Hall (umělecká scéna)
  Hudební sál s divadelními, muzikálovými a jinými představeními nabízí příjemnou atmosféru a unikátní zážitek.

Během vystoupení si můžete vychutnat také tříchodové menu a nápoje.

Cena vstupného se liší podle času a typu představení; cena večeře a představení se pohybuje kolem 57 €. Více informací naleznete zde.

 1. Royal Albert Hall (koncertní síň)
  Podle některých je Royal Albert Hall to nejikoničtější londýnské místo konání akcí. Přepychová koncertní síň se nachází kousek od parku Kensington Gardens a je věnována princi Albertovi, manželovi královny Viktorie, který žil v 19. století.

V Royal Albert Hall se konají koncerty a jiné umělecké aktivity a prohlédnout si ji můžete také s průvodcem.

Cena prohlídky s průvodcem se pohybuje kolem 19 €. Více informací naleznete zde.

 1. Camden (čtvrt)
  Ruch, rozmanitost, alternativní scéna – to je severní londýnská čtvrť Camden.

Nepochybně jedno z nejzajímavějších míst pro turisty i místní, Camden je místem obchůdků, trhů, tetovacích studií, pop-up a hudebních podniků.

 1. Soho (čtvrt)
  Soho se nachází v oblasti City of Westminster, která je nejdražší částí Londýna pro bydlení.

Čtvrť Soho je centrem zábavy, nočního života a dobrého jídla. Je také centrem LGBTQ+ komunity, módy a hudby. V Soho se také nachází divadelní oblast West End.

 1. Spitalfields Market (tržnice)
  Trh Spitalfields Market je jedním z nejstarších trhů v Londýně. Je známý hlavně alternativní módou, hudbou a uměním, ale prodávají se tam i domácí potřeby, jídlo a někdy se tam konají i různé akce.

Spitalfields Market je otevřen každý den a vstup je zdarma. Více informací zde.

 1. Buckingham Palace (královský palác)
  Londýnské královské sídlo se nachází v centru města. Je zároveň i oblíbenou památkou turistů a místem shromažďování Britů během důležitých událostí týkajících se královské rodiny.

Buckinghamský palác je také centrem oslav královských výročí a každý den v 11.00 si tam můžete prohlédnout i výměnu stráží.

Královský palác si můžete prohlédnout a vyfotit zvenčí kdykoliv zdarma a každé léto i zevnitř za 35 €.

 1. Portobello Road Market (tržnice)
  Jeden z nejoblíbenějších trhů v Londýně, kde se prodávají hlavně starožitnosti, je otevřen každý den kromě neděle.

Kromě starožitností si většinu dní můžete nakoupit také vintage oblečení a doplňky, jídlo a domácí potřeby.

 1. 10 Downing Street a Horse Guards Parade (sídlo premiéra a prohlídka koňských stráží)
  10 Downing Street, Brity nazývaná také Number 10, tedy „Číslo 10“, je oficiálním sídlem předsedy vlády Spojeného království.

Adresu 10 Downing Street si můžete vyfotit zvenčí, ale dovnitř turisté a návštěvníci nemají povolen vstup.

Pár minut pěšky od sídla předsedy vlády se nachází Horse Guards – budova s ​​hodinovou věží kousek od St. James‘ Park. Výměna stráží – Horse Guards Parade – zde probíhá denně v 11.00 a v neděli v 10.00 a můžete si ji prohlédnout zdarma.

 1. The Gherkin (mrakodrap)
  Česky „okurka“ je přezdívka 180 metrů vysokého mrakodrapu na adrese 30 St Mary Axe. Jeho zvláštní tvar připomínající nakládanou okurku nebo koblihu má své opodstatnění – zvyšuje odolnost vůči vzduchovým turbulencím.

V budově se nacházejí kanceláře, restaurace a bar. Pro turisty je zajímavá hlavně zvenčí, jelikož uvnitř se turistické atrakce nenacházejí. Není ani běžně otevřena pro veřejnost, ale restauraci a bar může navštívit kdokoli.

 1. Trafalgar Square (náměstí)
  Trafalgarské náměstí dostalo své jméno po bitvě u Trafalgaru v roce 1805, ve které britská vojska vyhrála nad francouzskými a španělskými.

Na náměstí se nacházejí historické budovy, sochy a galerie, z nichž ta nejznámější je The National Gallery.

Více o Trafalgarském náměstí a co dělat v jeho okolí, si můžete přečíst zde.

 1. The National Gallery (galerie)
  Národní galerie na Trafalgarském náměstí bude v roce 2024 slavit 200. výročí založení.

Nachází se tam více než 2300 maleb a konají se tam i různé tematické výstavy a akce.

Vstup do galerie je zdarma, ale za výstavy si budete muset zaplatit, přičemž ceny se liší v závislosti na jednotlivých exhibicích.

 1. Oxford Street (nákupní ulice)
  Nejrušnější nákupní ulicí v Evropě – Oxford Street – denně projde více než 72 tisíc lidí.

I když po pandemii covidu mnoho obchodů nevydrželo ai na Oxford Street zavřely, stále se jí přemělou tisíce turistů i Londýňanů pracujících v okolí či navštěvujících tuto oblast.

Posledních několik let jsou prostory této obchodní ulice stále více zaplněny podezřelými obchody s americkými cukrovinkami, které jsou neustále terčem investigativních reportérů.

Kromě nich si ovšem stále nakoupíte ve velkém množství obchodů zaměřených na módu, drogerii, kosmetiku, dětské hračky a další zboží.

 1. Piccadilly Circus (náměstí)
  Náměstí a důležitý dopravní uzel plný divadel, restaurací, kin a obchodů je srovnáván k newyorskému Times Square, a to hlavně kvůli vysvíceným reklamám na budově přímo na náměstí.

Piccadilly Circus je také centrem nočního života a zábavy. Jeho jméno – circus – nemá nic společného s cirkusem. Je to latinský název pro kruh, a odkazuje tak na kulatý prostor (kruhový objezd) ve středu náměstí.

 1. Chinatown London (čínská čtvrť)
  Kousek od Piccadilly Circus se nachází londýnská čínská čtvrť. Najete se tam v autentických asijských restauracích, nakoupíte pravé asijské potraviny a ochutnáte jejich typické pochutiny.

Chinatown je hlavní místem oslav Svátků jara nebo Čínského nového roku. Během celého roku je čínská čtvrť otevřena pro všechny turisty a návštěvníky, aby díky vůním, dekoracím, chutím a zážitkům mohli nasát pravou atmosféru Číny a jiných zemí Asie.

 1. M&M’s World London (M&M svět)
  Zajímavou zastávkou při návštěvě Piccadilly Circus a čínské čtvrti pro děti i dospělé je M&M’s World.

Všelijaké druhy oblíbených bonbonů si můžete sami nasypat do nádob různých velikostí a ve čtyřech patrech tohoto M&M světa si můžete pořídit také různé reklamní předměty.

 1. St. Paul’s Cathedral (katedrála)
  Katedrála svatého Pavla se nachází v City of London na kopci Ludgate Hill. Je sídlem londýnského biskupa anglikánské církve.

Navštívit ji můžete zdarma během mše nebo si zaplatit prohlídku, která stojí 21 €.

Většina obchodů ve Westfieldu je otevřena od 10.00 do 21.00, kromě neděle, kdy jsou otevřeny od 12.00 do 18.00.

 1. Plavba lodí po řece
  Po londýnské Temži se můžete plavit na lodích hop-on hop-off zaměřených na prohlídku památek, ale můžete si vychutnat i večeři, typický anglický odpolední čaj nebo loď využít také jako formu veřejné dopravy.

Ceny se liší v závislosti na typu plavby; například plavba zvaná The Total London Experience, tedy „Úplný londýnský zážitek“ stojí 150 €.

 1. Madame Tussauds London (muzeum voskových figurín)
  Muzea voskových figurín Madame Tussauds se nacházejí a jsou populární turistickou atrakcí po celém světě, ale málokdo ví, že vznikly právě v Londýně. Úplně první muzeum bylo otevřeno v roce 1835 na londýnské Baker Street.

Dnes si v něm můžete prohlédnout desítky voskových figurín slavných osobností včetně královské rodiny, zpěváků a herců, ale také Marvel postaviček.

Pokud si lístek zarezervujete dopředu, základní cena vstupu je 39 €. Na místě vás vyjde 43 €.

 1. King’s Cross Station (stanice)
  King’s Cross je významná a vytěžená londýnská stanice, turistům známá hlavně z filmů a knih o Harrym Potterovi.

Slavné nástupiště 9 a třičtvrtě si můžete prohlédnout a vyfotit se s ním zdarma. Hned u něj se nachází také obchod se suvenýry.

 1. Abbey Road (ulice)
  Alba skupin The Beatles, Red Hot Chilli Peppers a Spiritualized, ulice v Londýně a nahrávací studia – to vše nese název Abbey Road.

Turisté ji rádi navštěvují hlavně kvůli průchodu pro chodce, který je dnes označen také názvem The Beatles crosswalk. Je to průchod, na kterém se členové skupiny slavně vyfotili na obálku jejich alba a dnes je kulturním dědictvím Spojeného království.

Průchod pro chodce můžete navštívit kdykoli, jelikož oficiálně není uzavřen a je přístupný každému. Abbey Road Studios nejsou zevnitř přístupné návštěvníkům, ale prohlédnout a vyfotit si je můžete zvenčí.

 1. Baker Street a Sherlock Holmes Museum (ulice a muzeum)
  Původně byla Baker Street obytnou ulicí vyšší třídy, dnes je plná obchodů a restaurací. Mnozí z nás ji znají hlavně ze seriálu či filmu Sherlock Holmes.

Na ulici se nachází také Sherlock Holmes Museum, ve kterém si můžete prohlédnout předměty spojené s příběhem tohoto slavného detektiva.

 1. Little Venice (čtvrt)
  Little Venice, v překladu malé Benátky, je část Londýna plná kanálů a vodních cest, podobně jako v Benátkách v Itálii.

Můžete se tam plout na malé loďce nebo si jen tak posedět v jedné z mnoha kaváren, restaurací a barů na břehu řeky.

 1. Billingsgate Market (tržnice)
  Trh s mořskými plody a rybami se nachází ve východní části Londýna, kousek od Canary Wharf. Je otevřen každý den kromě neděle a pondělí od 4.00 do 8.30.

Nakoupit si tam sice můžete, ale budete si muset koupit větší množství – pravděpodobně vám neprodají jen pár rybiček a mořských plodů, ale jen celou přepravku.

Na čerstvých rybách a mořských plodech si můžete pochutnat v okolních restauracích.

 1. Shakespeare’s Globe (umělecká scéna)
  Shakespeare’s Globe je rekonstrukcí divadla Globe, pro které William Shakespeare psal své hry. I v současnosti si v něm můžete prohlédnout divadelní hry od tohoto významného anglického autora.

Kromě toho se můžete zúčastnit i na prohlídce s průvodcem, přičemž cena za dospělého je 19 €.

 1. St. James‘ Park (park)
  Další z královských parků – St. James‘ Park – se nachází v samém centru Londýna ve čtvrti Westminster. Kousek od něj se nachází Buckinghamský palác a prohlídka koňských stráží, jakož i 10 Downing Street.

V parku se nachází jezírko s pelikány, které si můžete vyfotit, ale nesmíte je krmit.

 1. Emirates Stadium (stadion)
  Emirates Stadium je domovským stadionem Arsenalu FC. Kromě fotbalového zápasu si stadion můžete prohlédnout zevnitř jako součást prohlídky za 33 €.

Uvidíte tak soukromý Diamond Club, vstup hráčů, šatny, vstoupíte na hřiště a navštívíte i Arsenal muzeum.

 1. Wembley Stadium (stadion)
  Stadion Wembley má kapacitu až 91 tisíc návštěvníků a hostů zápasy anglické fotbalové reprezentace, finále FA Cupu, koncerty a další akce. Je druhým největším stadionem v Evropě po Camp Nou v Barceloně.

Stadion si můžete prohlédnout nejen během různých akcí a zápasů, ale také během prohlídky s průvodcem. Základní cena za osobu je 26 € a zarezervovat si ji můžete zde.

 1. ​​Notting Hill Carnival (karneval)
  Tento pouliční karneval se v Londýně koná každoročně již od roku 1964. Je největším karnevalem v Evropě s více než jedním milionem návštěvníků každý rok.

Notting Hill Carnival je oslavou karibské kultury a koná se každoročně v srpnu. V roce 2022 se bude konat 27. 8. – 29. 8.

 1. Wimbledon (tenisová akce)
  Wimbledon se koná každý rok koncem června a začátkem července ve stejnojmenné londýnské čtvrti. Je nejstarším tenisovým turnajem na světě – první ročník proběhl v roce 1877. Je také nejprestižnějším tenisovým turnajem světa.

Získat lístky na Wimbledon je docela obtížné a ceny se většinou pohybují ve stovkách až tisících eur. Více informací naleznete zde.

 1. St. Patrick’s Day (Den sv. Patrika)
  Svatý Patrik je ochráncem Irů. I přesto, že Londýn se nenachází v Irsku, každoroční oslavy Dne svatého Patrika jsou tam velmi oblíbené.

Oslavuje se každý rok 17. března, přičemž oslavný průvod si na ulicích Londýna můžete prohlédnout už 13. března.

Tradičně se lidé oblečou do zelené barvy a pijí a slaví v pubech a barech po celém Londýně.

 1. London Fashion Week (týden módy)
  I když Londýnský týden módy je pouze pro pozvané a veřejnost se na něj nedostane, některé přehlídky a akce se dají podívat online a zároveň je možné, že kolem dat týdne módy v Londýně natrefíte na celebrity, které se ho účastní.

Londýnský týden módy se koná dvakrát do roka, a to v únoru a v září.

 1. Hyde Park Winter Wonderland a Marble Arch (vánoční trhy a vítězný oblouk)
  Marble Arch je vítězný oblouk nacházející se u Hyde Parku na západním konci Oxford Street. Původně byl navržen jako vstup do Buckinghamského paláce i jako symbol britského vítězství v napoleonských válkách. Jelikož byl příliš úzký pro kočár tehdejší královny Viktorie, přesunuli ho na jeho současné místo.

I přes Marble Arch se můžete každý rok mezi listopadem a lednem dostat na Winter Wonderland – zimní krajinu zázraků. Úžasnou vánoční atmosféru tam nasajete díky krásné výzdobě a velkému počtu atrakcí, jako například různým horským drahám, setkání se Santa Clausem v Santa Land, Bavorské vesničce, kluzišti a vánočním trhem s teplými nápoji a tradičními i méně tradičními jídly.

Lístky na Winter Wonderland pro rok 2022 v době psaní článku ještě nebyly v prodeji, ale v roce 2021 bylo základní vstupné 6 €. Chcete-li navštívit i jednotlivé atrakce, doporučuje se rezervace dopředu.

Top 15 jídel a nápojů, které je třeba v Londýně ochutnat
V tak obrovském multikulturním městě, jako je Londýn, není o nekonečno zajímavých restaurací, barů a podniků nouze.

Kromě tradičních anglických pubů se můžete najíst v indických, čínských, nigerijských, peruánských, argentinských a mnoha jiných restauracích, které nabízejí jídla světových kuchyní.

Londýn je známý také tzv. pop-up restauracemi, které se nacházejí na určitých místech pouze krátkodobě. Populárním místem právě pro pop-up restaurace a stánky je Camden, ale uvidíte je po celém Londýně.

Pokud však chcete ochutnat něco skutečně typického londýnského a anglického, doporučujeme tato jídla a nápoje:

Fish and chips – smažená ryba (většinou treska) v těstíčku s hrubými hranolky politými octem a posypanými solí.
Sunday roast – podávané v anglických domácnostech většinou v neděli, pečené maso (krůtí, kuřecí nebo hovězí) s yorkshirským pudinkem, bramborami, omáčkou gravy, nádivkou, zeleninou a brusinkovou omáčkou.
Pub steak – hovězí steak typický pro anglické puby podávaný většinou s hranolky a omáčkou z pepře.
Full English breakfast/Fry up – typická anglická snídaně sestávající z vajec, klobásy nebo párků, slaniny, pečeného fazole, osmaženého rajčata a hub, dělohy a opečeného chleba.
Boozy brunch – oblíbená snídaně-oběd v podnicích, kde si za jednotnou cenu vychutnáte různá jídla (například vajíčka, palačinky a avokádový toust) a neomezený alkohol.
Scotch eggs – smažený pokrm podobný karbanátku z uvařeného vejce zabaleného v vepřovém mase a strouhance.
Afternoon tea – odpolední posezení s čajem a kávou, chlebíčky, koláči scones a crumpets, které jsou podobné lívancům.
Shepherd’s pie/Cottage pie – zapékané mleté ​​jehněčí nebo hovězí maso smíchané se zeleninou a překryté bramborovou kaší.
Worcestershire sauce – worcestrová omáčka je tekuté koření z fermentované sóji, česneku, melasy, octa a dalších přísad, které se používá hlavně v jídlech s masem nebo i na toust.
Bangers and mash – klobásy, často hlavně typ Cumberland, s bramborovou kaší a někdy i hráškem, omáčkou gravy a cibulí.
Sticky toffee pudink – typický dezert z piškotového těsta s karamelovým krémem.
Cider a ale – cider je alkoholický nápoj z kvašeného jablečného moštu, ale je tradiční anglické vrchně kvašené pivo.
Marmite – lepkavá pomazánka z extraktu kvasnic s velmi výraznou chutí.
Koktejly – ochutnejte například pornstar martini, Pimm’s cup, bramble, espresso martini nebo klasický gin&tonic.
Gin – v koktejlu nebo samostatně, ochutnejte například Hayman’s, Kensington, Beefeater nebo Sipsmith.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram