Facebook a Apple zaplatí ženám zmrazení vajíček

Americké firmy chtějí zvýšit podíl žen ve svých firmách. Nabízejí jim více než 15 tisíc eur za zmrazení vajíček a pozdější rodičovství.

Americká společnost Facebook s tím zahájí letos v létě, Apple se připojí příští rok v lednu. Ženám, které jsou u nich zaměstnány, nabídnou zaměstnaneckou výhodu, jakou jinde nedostanou.

Dají jim 20 tisíc dolarů (15 800 eur), když si nechají zmrazit vajíčka a odloží tak těhotenství na pozdější. Firmy tak doufají, že si udrží talentované ženy déle a zjednoduší jim jejich volbu mezi mateřstvím a kariérou.

Odborníci mají výhrady
„Budovat si kariéru na vysokém postu ve firmě a mít děti je stále velmi složité. Když nabídneme ženám tuto výhodu, společnosti investují do žen a podporují je při dosažení života, po jakém touží,“ vysvětlila pro televizi NBC Brigitte Adamsová z internetového fóra eggsurance.com, které zmrazení vajíček podporuje.

Výhrady však mají lékaři, genetici i sociologové. S vyšším věkem prvorodiček stoupají také rizika pro matku i pro plod. Zmrazení vajíček přitom těhotenství negarantuje. Podle údajů americké vlády má třetina žen ve věku od 35 do 39 let problém otěhotnět.

Ve věku od 40 do 44 let už jejich podíl stoupá na 64 procent. Odejít z dobře placeného místa a mít děti bude navíc složitější iz ekonomických důvodů.

Nízký podíl žen
Americké firmy chtějí zaplatit zmrazení vajíček a jejich uchování pro rok (Social Freezing), aby zvýšily podíl žen v IT-oblasti, která je stále velmi nízká. Firma Microsoft začátkem října uvedla, že ve firmě pracuje 29 procent žen, v Google je jejich podíl 30 procent, Facebook má 32 procent žen. Se „Social Freezing“ chtějí firmy nyní biologické hodiny svých zaměstnankyň zastavit.

Statistiky to podporují. Podíl žen, které mají ve Spojených státech první dítě ve věku mezi 40 a 44, se za posledních 20 let zdvojnásobil.

Jak připomínají komentátoři podle BBC velké firmy by spíše měli uvažovat o pružnější pracovní době a podpoře mladých rodin, než odkládání mateřství na vyšší věk. Stále platí, že ženy se vzácněji dostávají do vedoucích pozic ve firmách a vydělávají méně než muži na stejných pozicích.

Nejnovější články

Další články autora