I děti trápí komplexy

Nošení brýlí, křivé zuby či sociální rozdíly – myslíte si, že právě kvůli těmto věcem prožívají děti největší stres?

Některé určitě ano, avšak podle průzkumu ani zdaleka netrpí tak, jako dětičky, které se pravidelně čůrají.

Noční pomočování je třetím nejzávažnějším komplexem, kterým trpí děti ve věku 4 – 10 let, hned po nepříjemném zápachu a obezitě.

Právě zápach bývá často spojen s náročným udržováním hygieny při pomočování.

S nočním pomočováním dítěte se již setkalo téměř 80 % maminek
O nočním pomočování se mluví na veřejnosti velmi těžko.

Nechlubí se jím ani děti, ani jejich rodiče. V listopadu 2014 realizovala agentura TNS průzkum na vzorku 200 slovenských maminek dětí ve věku 4 až 10 let, kterých se ptala, jaké komplexy trápí jejich děti.

Jeho výsledky jsou alarmující a svědčí o tom, že problém nočního pomočování dětí není vzácný.

Podle výsledků průzkumu se s nočním pomočováním setkala většina maminek – jen pro 21 % z nich bylo toto onemocnění neznámé.

Ostatní se s ním setkali u svých dětí, u dětí kamarádek či známých, nebo u spolužáků ve školce či škole. Tímto problémem skutečně trpí řada dětí – na Slovensku je to až kolem 45 000.

Problém nočního pomočování je třeba řešit
Neoddiskutovatelným faktem je, že děti trpící nočním pomočováním prožívají velký stres z toho, že se ráno opět vzbudí v mokré postýlce nebo si opět vyslouží výsměch od spolužáků po poledním spánku ve školce.

Právě to by mělo přesvědčit rodiče těchto dětí, aby zbytečně nečekali na to, až problém projde sám. Pomočování sice může věkem pomaličku ustupovat, ale u 2% může přetrvat až do dospělosti.

Každé mokré ráno, každá vyměněná peřina či poznámka spolužáka (ba někdy i dospělého) se na psychice dítěte podepíše velkými písmeny a ponese si to s sebou po celý život – sníženým sebevědomím, depresemi, pocitem méněcennosti.

Dítě může trápit i sociální izolace a odloučení od kolektivu. Podle průzkumu by téměř 80 % maminek své dítě neposlalo kvůli pomočování do školy v přírodě či na školní výlet.

Přestože většina maminek by neváhala a navštívila s tímto problémem lékaře (ať už pediatra, nebo odborníka), 40 % to stále nepovažuje za důležité.

Jedná se o alarmující číslo, jelikož za pomočováním může být i množství fyziologických příčin, tedy zánětů nebo různých anomálií vylučovacího traktu.

Bez lékařského vyšetření však nelze takovou příčinu odhalit a dítě nadále každodenně trpí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram