Zůstaňte aktivní díky dětem

Pokud jste rodič, určitě chcete, aby vaše děti byly zdravé a aktivní. Jděte jim příkladem a žijte aktivně společně.

Podle informací, které zveřejnila Slovenská obezitologická společnost má 30 – 80% dospělé populace mírnou nadváhu, což představuje hodnotu BMI nad 25.

Obezitou je zase postižena více než jedna třetina dospělé populace v regionu. Osvěta zdravého životního stylu plného pohybu a zdravé stravy se proto na vás každodenně valí ze všech stran. A to je dobře.

Měli byste dbát o své zdraví a také prevenci srdečně-cévních chorob. Srdce nejlépe posílíte pravidelným pohybem. Nemusíte dřít v posilovně. Využijte však každou možnost pohybu.

Máte-li děti, fyzickou aktivitu máte zajištěnu. Nejde ovšem jen o vaše zdraví. Hlídat ho musíte i svým ratolestem.

Podle Slovenské obezitologické společnosti totiž dětskou obezitou trpí až třetina dětí v Evropě a 20% nadhmotností, což podle nich představuje „akutní zdravotní krizi“.

I americké studie dokázaly, že srdce dětí je v ohrožení a obézní děti či teenagery mají stejné množství povlaku na tomto orgánu jako pětačtyřicetiletý dospělý člověk.

Nesprávný životní styl způsobuje, že tělo stárne rychleji, je méně odolné a spolu s ním se zkracuje i životnost jeho orgánů. Udělejte službu celé vaší rodině a trávte společně více času a to zejména fyzickou aktivitou. Kvalita života a radost z něj naroste u každého člena rodiny.

Plánujte outdoorové aktivity
Využijte zimní přírodu a stravte víkend sáňkovačkou, učte děti lyžovat nebo si společně postavte sněhuláka. Pokud žijete ve městě, vytipujte si místa v okolí, kde se klidně můžete nadechnout bez vdechování smogu.

Mimo zimu je vítáno jízda na kole, turistika, plavání. Nechte děti, ať si s vámi všechno vyzkouší a uvidíte, co jich baví nejvíc.

Společně i na jógu
Jóga je jen příklad. Pokud navštěvujete hodiny tance či jiné kurzy cvičení, promyslete si, kde můžete vzít i své dítě.

V současnosti některé fitness kluby či centra pro rodiče nabízí kurzy, kde si můžete zacvičit společně.

Dejte novou tvář společnému prostoru
Tím bývá většinou obývací pokoj. A v ní se zpravidla nachází gauč, televize, koberec, konferenční stolek a pár komod. Každý den se v ní zdržuje téměř každý člen rodiny.

Změňte tuto užitkově-oddechovou místnost na místo pro všechny, místo, kde můžete věci dělat společně a každý zde má prostor pro své koníčky.

Buďte při tom, když si děti hrají, nezahánějte je do pokojů. Přizpůsobte si obývací pokoj podle možností. Televizi se věnujte co nejméně a trávte čas produktivně i se svými malými rošťáky.

Zábavné povinnosti
V domácnosti se mnoho věcí musí udělat, protože se to prostě musí. Rozdělit úkoly jednotlivým členům rodiny je jedna cesta, ale další možností je dělat co nejvíce věcí pohromadě a obrátit je na zábavu.

Je dobré, pokud dětem delegujete úkoly, protože se musí naučit zodpovědnosti a píli. Práci jim však usnadníte, pokud se k nim připojíte.

Může to znít směšně, ale zkuste si s nimi někdy zazpívat, zatančit, nemusíte být vždy v roli generála. Žehlení vám možná ve trojici nepůjde, tak dětem dejte roli skládat oblečení a zahrajte si při tom nějakou hru.

Vyvenčete společně psa, dejte jim na starost seznam s potravinami, které je třeba nakoupit nebo si například udělejte z úklidu soutěž.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram