Jak vychovat z dcery úspěšnou ženu

Ženy jsou citlivější než muži a intenzivněji reagují na dění ve svém okolí. Netýká se to však jen těch dospělých.

Malé slečny už od začátků socializace ve školce nebo jiném předškolním zařízení pozorně sledují, co se kolem nich odehrává. Každý detail ovlivňuje jejich vývoj.

Na budování své osobnosti, sebedůvěry a pozitivních vlastností si dívky samy nevystačí. Potřebují rodiče, kteří je cestou života povedou. Jděte na to správně a vychovejte ze své dcery úspěšnou a sebevědomou ženu.

Podpořte v nich asertivitu
Jednou z vlastností dospělé ženy by měla být schopnost vyjádřit, co cítí a co si myslí. Být otevřený k ostatním beze strachu, co si o ní pomyslí, by mělo být pro ni přirozené.

Podržte ji i mezi jejími vrstevníky, kteří dokážou být někdy velmi krutí jako všechny děti. Naučte ji postavit se neférovému negativnímu chování a říct, co se jí nelíbí.

Malé děti se učí rychle. Ukažte jí jak na to, ale v takové míře, aby si odvahu a asertivitu nemýlila s drzostí.

Skládejte svému dítěti konkrétní komplimenty
Každý je rád slyší. No užitečnější než vyslovit „dobrá práce“ je položit konkrétní kompliment. Vždy, když se jí něco povede, pochvalte ji za to, vyzdvihujte její dobré vlastnosti. Pokud jí to jde s čísly, řekněte jí to. Pokud má dobrou paměť, věnujte jí poklonu.

Oceňte snahu
Pokud má vaše malá holčička nějaké koníčky nebo se o něco snaží, ale zatím jí to nejde, nemuťte jí hlavu falešnými pochvalami.

Možná to sama netuší, ale mnohem více ocení, pokud ji pochválíte za pokroky, které při jednotlivých aktivitách dělá. Veďte ji k tomu, aby se zlepšovala, nekrmte ji falešnými lichotkami.

Nemusí být součástí všeho
Děti velmi citlivě reagují na to, pokud jejich kamarádi nezvou na narozeninovou oslavu, nezavolají mezi sebe zahrát si volejbal nebo si s nimi spolužáci nesednou k jednomu stolu.

Život ve skupině je pro ně přirozený, zejména v prostředí školy či školky. Vysvětlete dceři, že si nemá z takových případů dělat těžkou hlavu.

Někdy má zrovna druhá osoba špatnou náladu a vybíjí si to na okolí. I takový detail či krátký rozhovor ovlivní sebevědomí dítěte.

Posílte jejich samostatnost
Nespěchejte své dceři příliš rychle na pomoc, pokud si s něčím neumí poradit. Lámání hlavy nad problémem až tak nebolí. Pokud vás požádá o pomoc, řekněte jí, ať se ještě na pár minut zamyslí a pokusí se přijít na řešení sama.

Pocit zadostiučinění bude mnohem silnější, pokud výsledek dosáhne sama. I díky takovému způsobu vedení si uvědomí, že je mnohem schopnější a samostatnější, než si myslela.

Aktivní a zdravá
Abychom si udrželi zdravé tělo a ducha, sportujeme. Stejně je to iu dětí, které si díky sportům nejen udržují zdraví, ale nacházejí nové kamarády.

Nechte svoji dceru, vybrat si druh sportu, který ji zajímá. Se zdravím souvisí i pohled na vlastní tělo a jeho krásu. Pravidelně se se svou dcerou bavte o tom, co znamená krása a co vidí v televizi či módních magazínech.

Podle výzkumů jsou právě matky osobami, od kterých se dívky učí, jak být krásná a kosmetickými radami se nechávají inspirovat v prostředí domova. Zkresleným pohledem na krásu ženy trpí dívky iv dospělosti, což se může odrazit také na jejich zdraví a stravovacích návycích.

Dívky takové věci nedělají
Nelimitujte možnosti svého dítěte jen proto, že je holka. Vůbec to neznamená, že nemůže dělat věci, které podle určitých sociálních norem přísluší jen mužům.

Buďte otevřenými rodiči a dovolte dceři vyzkoušet si to, po čem touží. Vezměte ji na stanovačku či rybaření. Sama zjistí, co ji baví.

Připravte ji na sexismus
Realita není vždy růžová a zejména ženy jsou již od puberty často vystavovány nelichotivým narážkám. I média dělají ve velkém množství případů z mužů hrdinů a z žen ozdoby, krásné tváře.

Pravidelně se ujišťujte, že vaše dcera chápe, co znamená být ženou, co všechno může dokázat a připomínejte jí to. Neznamená to, že z ní vychováte feministku, ale rovnocenného člena společnosti.

Každý potřebuje svého hrdinu
Mluvte. Upozorňujte dceru na zajímavé osobnosti, které si svět dodnes pamatuje, protože učinily něco významného.

I při sledování zpráv či filmů poukazujte na zajímavé ženy, které něčím změnily svět. Ať už půjde o významné muže nebo ženy, vědomí, že je žena a může dosáhnout více než si myslí, by měli rodiče ve své dceři pravidelně posilovat.

Známé matky si užívají výchovy svých dcer
I mezi osobnostmi jsou ženy, které vychovávají své dcery nejlépe, jak vědí. Otevřenost, upřímnost, společné trávení času, to vše je i pro ně navzdory pracovnímu vytížení nesmírně důležité.

Mezi nejznámější dcery a matky patří například Goldie Hawn a Kate Hudson, Demi Moore a Rumer nebo Scout Williams, Georgie May Jagger a Jerry Hall nebo Madonna a Lourdes Leon. Některé dcery slavných matek jdou v jejich šlépějích, jiné se zase pouštějí zcela opačným směrem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram