Na chytrých telefonech a tabletech mohou být závislá i batolata

Péče o kojence, batole i předškoláka je velmi náročná na čas i energii. Nedostatek spánku a stálá pozornost, jakou děti dnes vyžadují, nedá rodičům vydechnout.

Navíc, každý chce mít dítě mimořádně inteligentní a výjimečné ve všech směrech. To vyžaduje neustálé vymýšlet různé aktivity a nabízet nové a nové podněty.

Dnes už se dítě nedokáže hrát hodiny s kapesníkem či roky s dřevěným koníkem. Tuny edukativních hraček, které rozvíjejí fantazii či učí jazyk, se stávají nezajímavými po pár minutách.

A co je pro děti nejzajímavější? No přece to, co mají rodiče. A tak končí v rukou batolat chytré telefony, tablety i počítače.

  1. Ať je chvíli klid
    Pro děti jsou elektronická zařízení v rukou rodičů doslova magická. Dožadují se jich a dokáží se na ně hodiny se zanícením dívat.

Rodič tuto alternativu velmi rád akceptuje a dopřeje si vytouženou chvíli odpočinku. Čekáte u lékaře a dítě vříská a vříská? Šup do ruky mobil a je po problému. Cestujete autem? Tablet před dítě a cesta se mění ze stresující a ukřičené na klidnou.

Při každé možné příležitosti tento magický trik funguje. Jenže je to správné? Nezpůsobujeme sami dětem závislost na mobilech?

Podle psycholožky Renáty Cagalové už dávno neplatí, že nejlepší zábavou pro děti jsou dřevěné kostky nebo míč. „V průběhu posledních let se společnost stala závislou na používání techniky a naše děti se fenoménu tabletů a smartphonů jen těžko dokáží vyhnout.“

Má vůbec smysl držet je od moderní technologie izolované? Podle psycholožky určitě ne. „Můžeme však dohlédnout na to, aby ji využívali v rozsahu, který jim nemůže uškodit. Pokud rodiče baví své děti mobilem a tabletem již ve věku méně než dva roky, měli by zvážit důsledky.

Nic nevynahradí dítěti blízkost matky či otce při společné hře, proto bychom se měli vyvarovat technologiím alespoň během prvních dvou let a nahradit je raději pohybovou aktivitou a hrou s interaktivními hračkami,“ radí Renáta Cagalová.

  1. Chci a chci a hodím se na zem
    Trávit čas u tabletu je pohodlné a nenáročné. Stále se mluví o zdravém životním stylu či nárůstu obezity. Děti mají tendenci napodobovat zvyky dospělých.

„Pokud nechceme, aby děti neustále vyžadovaly tato zařízení, snažme se jít příkladem – vyhraďme si čas na společné hry a pohybové aktivity se svými dětmi.

Výhody moderní éry umožňují našim dětem více, nezapomínejme však také na rizika a najděme míru mezi prospěšným a nezdravým,“ doporučuje Renáta Cagalová.

Pokud tedy nechcete, aby se z vašeho dítěte stal závislý teenager a později dospělý, zamyslete se především nad sebou. Chodíte s mobilem i na záchod? Potom je velmi pravděpodobné, že to vaše dítě bude kopírovat.

Naopak, pokud se jako rodina věnujete pravidelně sportovním aktivitám, máte své koníčky a volný čas zaplňujete pestrými aktivitami, nemusíte se bát závislosti u svých dětí.

  1. Vše s mírou
    Hodně diskusí se vedlo už na téma, kolik času by měly děti trávit před televizní obrazovkou. Dnes je možností ještě víc. Magické skříňky dokáží pozornost dítěte zaujmout nesčetným množstvím pohádek, videí a her.

Zvířátka, bagry, rostlinky či pohádkové postavičky nemají konce. Co chceš, to najdeš. Jednoduché a efektivní. Rodič má klid a může si vyložit nohy.

Jak dlouho si však může dítě hrát s elektronickými zařízeními, aby se z něj nestal malý ‚závislák‘? „Při věku dvou až šesti let je vhodné dovolit dětem používat zařízení jednu – dvě hodiny denně, měli bychom si však dát záležet na obsahu her.

Hry nemusí mít jen zábavný charakter, děti se díky nim mohou učit poznávat cizí jazyky, barvy, zvířátka,“ vysvětluje psycholožka Renáta Cagalová.

  1. Nechte dětem dětský svět a fantazii
    Při výchově bychom neměli dětem zakazovat a izolovat je od pokušení současnosti, ale učit je správné míře při používání. Jakýkoli extrém je rizikový a ze zakázaného se stává magicky přitažlivé. Podle psycholožky mobily a tablety nemusí znamenat nezbytné zlo.

„Pokud zvolíme metodu škola hrou kromě nenásilné formy vzdělávání si dítě rozvíjí reflexy i dovednosti v nakládání s technologií.

Totéž platí iu televize. Dejme dětem prostor pro její sledování, nedovolme však, aby zcela nahradila klasické čtení pohádkových knih a tím omezovala i dětskou fantazii vytvořit si vlastní představy. Pokud si dítě navykne na pestré trávení volného času, nemusíme se bát rizika závislosti na moderních technologií.“

Zakázat je pro rodiče jednoduché, stejně jako všechno dovolit. Rodiče si často nedokážou představit a uvědomit důsledky jednoho nebo druhého krajního způsobu výchovy a potom přicházejí dříve či později problémy.

Velice důležité je podporovat fantazii dítěte klasickou hrou, vymýšlením příběhů, modelováním postaviček a zapojováním všech smyslů a schopností. Tablet nabídne ve hře dítěti možnosti, ale realita podnítí jeho fantazii a představivost úplně jiným způsobem. Smartfon či tablet by měly být zpestřením a další z možností, určitě by však neměly vytisknout všechno ostatní.

Nejnovější články

Další články autora