Noční pomočování dětí: Nezapomínejte na správný režim vašeho prvňáčka

Nové prostředí, kamarádi, změna režimu, více povinností než zábavy. Nástup do školy může být pro děti stresující. Některé děti se však musí vypořádat is tím, že se jim v noci stále stávají „nehody“.

Máme na mysli noční pomočování, které je po alergii druhým nejčastějším problémem u dětí.

Mluvte o problému
„Mirka nočním pomočováním trpěla doma i ve školce během poledního spánku. Vždy se cítila zahanbeně, když mi paní vychovatelka donesla mokré pyžamko,“ otevřeně o svých potížích říká paní Janka z Bratislavy.

„Mnoho maminek o problému nechce mluvit. Je to stále choulostivé téma. Pokud se také někomu svěříte, bude si myslet, že má vaše dítě psychické problémy. A to nebyl náš případ. Mirka už měla nastoupit do školy, ale neuměla jsem si to s tímto problémem představit. Nakonec jsme zašli za pediatrem, který nás doporučil k dětskému nefrologovi. Začali jsme podle jeho rad dodržovat přísný režim pití a močení a můžu říct, že se nám už nehody téměř vůbec nestávají,“ doplňuje Janka.

Příčina vzniku nočního pomočování je opředena dávným mýtem. Mnoho rodičů si myslí, že se objevuje pouze u dětí, které žijí v jakékoli psychické nepohodě (neshody v rodině, špatná atmosféra ve školních zařízeních aj.).

Opak je však pravdou. Častokrát se objeví u dětí, které prožívají šťastné dětství.

Příčina vzniku nočního pomočování je velmi často fyziologická – jde o nedozrálost spojení mezi mozkem a močovým měchýřem. Kontrolovat výdej moči nejprve během dne je většina dětí schopna kolem 3. roku života. Později to dokážou iv noci.

Pokud však dochází u dítěte staršího 5 let k nekontrolovatelnému úniku moči během spánku, mluvíme o nočním pomočování (odborně primární noční enuréze).

Poraďte se s lékařem
Pokud se váš syn či dcera budí ráno v mokré postýlce, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. „Noční pomočování je velmi rozšířeným problémem. Netřeba však čekat, až z něj dítě vyroste. Za tu dobu se může poškodit traumatem jeho psychika a způsobí mu to problém na celý život.

Ročně se na noční pomočování spontánně vyléčí pouze u 1-2 dětí z 10, které mají tento problém. Ba dokonce, ve dvou procentech případů přetrvává problém nočního pomočování iv dospělosti,“ říká dětská psychiatrička, Terezie Rosenbergerová.

Důležité je, abyste zůstali v pohodě a svého syna či dceru zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu, jaký zažívá ráno v mokré posteli.

„Pomočování vyvolává u dítěte pocit studu a strachu z odhalení. Nemůže totiž spát u kamaráda, nemůže chodit na školní výlety, navštěvovat školu v přírodě… Studie dokázaly, že děti s pomočováním jsou zmatené, rozzlobené, depresivní a mohou mít velké potíže při kontaktu s kamarády a při plnění si školních povinností,“ dodává Terezie Rosenbergerová.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram